Prawo jazdy od po 1 stycznia 2016

Każde zmiany w zdobywaniu prawa jazdy powodują, że tuż przed ich wprowadzeniem odnotowuje się zwiększoną ilość kursantów chcących zdobyć uprawnienia jeszcze na starych zasadach. Kolejne zmiany czekają na nich już w 2016. Ich cel sprawdza się do jednego – na drogach ma być bezpieczniej. Przyjrzyjmy się jak ma wyglądać proces zdobywania prawa jazdy w 2016 r. Czy faktycznie warto spieszyć się, by zdążyć przed rewolucją?

4 stycznia 2016 to przewidywana data, kiedy to nowe przepisy na prawo jazdy wejdą w życie. Okazuje się jednak, że zmiany tak naprawdę nie obejmą samego egzaminu – jego struktura pozostanie taka sama. Co w takim razie się zmieni? „Utrudnienia” dotkną świeżo upieczonych kierowców, przed którymi pojawi się kilka dodatkowych obowiązków. To właśnie osoby początkujące, młode stanową największe zagrożenie na drodze, dlatego warto postarać się o to, by wykreować z nich bardziej świadomych uczestników ruchu drogowego.

„Schody” pojawią się, gdy miną 4 miesiące od momentu otrzymania uprawnień. Od tego czasu aż do zakończenia 8 miesiąca kierowca będzie miał obowiązek ukończyć kurs bezpieczeństwa drogowego. Dwie godziny będzie można odbyć w WORD, natomiast cała reszta będzie musiała zostać zrealizowana w wybranym przez kierowcę Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Okazuje się jednak, że dla wielu osób „schodkiem” będzie nie tyle sam kurs, co miejsce, w którym można go zrealizować – w niektórych regionach Polski nie ma bowiem takich ODTJ.

Nauka bezpiecznej jazdy nie to nie jedyna zmiana, jaka czeka na młodych kierowców. Znów pojawi się praktykowany już niegdyś zielony listek, który musi znajdować się na pojeździe, którym porusza się kierowca do momentu, aż minie 8 miesięcy od czasu zdania egzaminu na prawo jazdy. Ów zielony listek będzie szedł w parze z innymi ograniczeniami:
maksymalnie w mieście kierowca będzie mógł poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, a na drodze ekspresowej 100 km/h.
5 kolejnych lat to „okres próbny”. Jeśli przez ten czas kierowca uzyska 24 punkty karne lub też popełni przestępstwo z zakresu ruchu drogowego, straci uprawnienia,
w przypadku popełnienia 2 wykroczeń w ciągu pierwszych 2 lat posiadania prawa jazdy okres próbny przedłuży się o te 2 lata.